[ تاریخچه ]

شرکت لوله وتجهیزات سدید با بیش از نیم قرن سابقه ، تاریخ پرفراز و نشیبی را سپری نموده است . فعالیت این شرکت با نام ماشین سازی فتحی و پسران در سال 1342 آغاز و با ابداع تولید پروفیل از طریق تبدیل لوله و ساخت ماشین های تبدیل لوله به پروفیل ، گام اول را با نوع آوری برداشت و آنگاه تا ساخت و مونتاژ ماشین های خطوط لوله سازی به روش ERW و نصب و راه اندازی آنها پیش رفت و رهبری بازار تولید انواع لوله های فولادی تا سایز “14 و انواع مقاطع پروفیلی را تا سال 67 به دست گرفت.

ماشین سازی فتحی
ماشین سازی فتحی

 

به دنبال انجام مطالعات بنیادی مبنی بر نیاز شدید کشور به لوله های قطور فولادی شامل لوله های انتقال گاز و میعانات گازی، لوله های انتقال نفت و مشتقات نفتی، لوله های انتقال آب و پسماندهای شهری در انتهای دهه 60 شرکت با خرید تجهیزات لازم از کمپانی Hoesch آلمان اقدام به احداث کارخانه ساخت لوله های قطور فولادی به روش اسپیرال برای اولین بار در ایران نمود که در مهر ماه 1372 بهره برداری از آن آغاز شد.

اسپیرال سدید
اسپیرال سدید

شرکت در سال 1378 با انجام ممیزی خارجی توسط شرکت TUV آلمان موفق به کسب گواهینامه Iso 9001 گردید .

با برگزاری اولین سمینار بین المللی کاربرد لوله های اسپیرال در صنایع نفت و گاز، از ابتدای سال 1380 برای اولین بار موفق به تولید این لوله ها جهت انتقال گاز خانگیران به مشهد مقدس به سفارش کمپانی Salzgitter آلمان گردید.

سمینار لوله های اسپیرال
سمینار لوله های اسپیرال

 

این شرکت سال های بعد با عنوان شرکت لوله و تجهیزات سدید وارد بازار بورس اوراق بهادر شد و در تکمیل زنجیره تولید لوله های انتقال گاز، نفت و آب کارخانه پوشش سه لایه با خرید خط تولید کامل از شرکت Garneau کانادا در سال 1384 به بهره برداری رسید.

پوشش سدید
پوشش سدید